kalendarium imprez minionych 2008 »     jazdakonna.pl »
 
 Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej
imienia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich

30-109 Kraków, ul. Bolesława Prusa 6b
strona WWW: www.21pun.org
telefon: 0,510 14-14-21
e-mail: kawaleria21pun@wp.pl
X Jubileuszowa Międzynarodowa Pielgrzymka Konna
i Zaprzęgów Konnych do Kalwarii Zebrzydowskiej
dla uczczenia Pamięci Żołnierzy Polskich - Bohaterów Września 1939
Lanckorona - Kalwaria Zebrzydowska, 22-24 sierpnia 2008 roku
 
Pielgrzymka na koniach i na zaprzęgach konnych wyrusza dnia 24 sierpnia 2008 roku, w niedzielę o godzinie 8 z Rynku w Lanckoronie i trasą poprzez Pieczarówkę dociera do Grobku Matki Boskiej w Brodach. Tam dołączają następni uczestnicy z innych kierunków. Formuje się Pielgrzymka Konna. Prowadzi na koniu Zbigniew Strzeżywój Burzyński, następnie jedzie bryczka z Ojcem Bernardynem i bryczki z Pocztami Sztandarowymi, z Kombatantami, Patronami i Honorowymi Gośćmi. Potem na koniach, w szyku zwartym, maszerują umundurowane szwadrony kawalerii, jezdni na koniach i zaprzęgi konne. Spodziewamy się w roku bieżącym około 150 koni pod siodłami i około 80 zaprzęgów. Pielgrzymka wyrusza o godzinie 9 minut 30 spod Grobku Matki Boskiej i trasą kalwaryjskich kaplic zapisanych w rejestrze dorobku ludzkości UNESCCO dociera w południe w pobliże Klasztoru Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na trasie pod Kaplicami Pielgrzymka zatrzymuje się i uczestnicy modlą się w intencji Żołnierzy Polskich - Bohaterów Września 1939 roku, oraz o zdrowie dla swoich Rodzin, własne i zdrowie Przyjaciół mniejszych - koni. Potem pod kaplicą IV Wniebowzięcia Matki Boskiej, w pobliżu Klasztoru odbywa się Msza Święta Polowa w podobnej intencji jak modlitwy na trasie. Po mszy jest paradny przemarsz przez Kalwarię Zebrzydowską i uroczyste zakończenie na stadionie sportowym, w centrum miasta. Na stadionie sportowym są wręczane nagrody i wyróżnienia dla najlepszych zawodników sobotniego X Konnego Biegu na Orientację w Terenie im. Generała Broni Józefa Hallera. Po wręczeniu wyróżnień jest defilada wyróżnionych na bieżni stadionu, dobre jedzenie i oglądanie wystawy fotograficznej i prezentacji filmowych w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uczestnictwo w Pielgrzymce Konno, Zaprzęgiem, na rowerze, czy pieszo nie wiąże się z jakimikolwiek kosztami, jak również nie musi być zgłaszane wcześniej. Natomiast każdy włączający się do Pielgrzymki uczestnik musi się podporządkować poleceniom organizatorów i faktem włączenia się do Pielgrzymki stwierdza, że znane są mu zasady i regulaminy Pielgrzymki. Pomimo dziesięcioletniej tradycji udało się uniknąć wypadków i tak musi pozostać! Z niedzielną Pielgrzymką Konną jest integralnie związana nietypowa, nigdzie w Europie niespotykana impreza sobotnia - X Jubileuszowy Konny Bieg na Orientację w Terenie imienia generała broni Józefa Hallera od Jurczyc do Lanckorony. Bieg odbywa się w następujących konkurencjach: Bieg Indywidualny o Puchar Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, Puchar Przechodni Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary i Miecz Strzeżywoja. Następną konkurencją jest Bieg Patrolami Dwukonnymi o Buńczuk przechodni Burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego. Pozostałe konkurencje to Bieg Zastępami Wielokonnymi i Zaprzęgami Konnymi.
 
   
 
Zawodnicy zgłaszają swój udział w Biegu telefonicznie, pisemnie, ustnie lub pocztą internetową.
 
Dnia 22 sierpnia 2008 roku, w piątek, zawodnicy spotykają się w Izbie Pamięci Generała Józefa Hallera w Jurczycach. Tam odbywa się spotkanie patriotyczne, odprawa przed Biegiem na Orientację, losowanie kolejności startowej, nakarmienie z kuchni polowej ludzi i siano i owies dla koni oraz zakwaterowanie w warunkach polowych - na noc - koni i ludzi.
 
Rano dnia 23 sierpnia 2008 roku, w sobotę, od godziny 6 odbywają się w ustalonej kolejności badania weterynaryjne koni. Od godziny 7 spod Dworu Hallerów w odstępach kilkuminutowych są wypuszczani zawodnicy. Zawodnik otrzymuje mapę z zaznaczonymi 30 obiektami na trasie architektury drewnianej. Obiekty należy odszukać w ciągu pięciu godzin, w obojętnej kolejności i po dowolnej trasie. Każdy odnaleziony obiekt jest punktowany w zależności od odległości i trudności z dotarciem. Obowiązkowo każdy zawodnik musi zaliczyć start, metę i punkt przekroczenia drogi krajowej pod opieką służb zabezpieczenia.
 
Zawodnik na trasie może wziąć dwukrotnie półgodzinną przerwę na odpoczynek - po wcześniejszym zgłoszeniu na terenie obiektu kontroli przejścia. Zachowania na Biegu reguluje Regulamin Biegu. Bieg kończy się w Lanckoronie. Na zakończenie dnia w Lanckoronie odbędzie się Ognisko Ułańskie. Konie i ludzie otrzymują darmowo zakwaterowanie w warunkach polowych i wyżywienie. Zalecamy by zawodnik jechał w kasku - toczku jeździeckim. Zalecamy również prywatne ubezpieczenie występu. Impreza jest przez organizatora ubezpieczona. Opłata organizacyjna Biegu wynosi 30 złotych.
 
Zapraszamy do Biegu w charakterze zawodnika, gościa, obserwatora lub sędziego kontroli przejścia. Mile widziana jest pomoc organizacyjna i logistyczna. W czasie imprezy nie występują jakiekolwiek elementy komercyjne. Wszyscy działamy czysto społecznie, bez apanaży.
 
Marek Eustachiusz Kiersztyn - Prezes MK 21 PUN
Zbigniew Strzeżywój Burzyński - Przewodniczący Rady MK 21 PUN
 
 
pobierz plik PDF "X Jubileuszowa Międzynarodowa Pielgrzymka Konna i Zaprzęgów Konnych do Kalwarii Zebrzydowskiej":  pobierz plik PDF - 295 KB
 
pobierz plik PDF "plakat":  pobierz plik PDF - 343 KB