www.jazdakonna.pl z ostatniej chwili...  
 
Święto Konstytucji 3 Maja w Krakowie - scenariusz uroczystości
Obchody rozpoczną się o godz. 10:00 mszą świętą w Katedrze na Wawelu. Tradycyjny pochód patriotyczny, uformowany po zakończeniu mszy świętej, przejdzie - ok. godziny 11.15 - pod Krzyż Katyński na placu o. Adama Studzińskiego, gdzie zostanie złożony wspólny wieniec od społeczności Krakowa i Małopolski. Następnie pochód przejdzie Drogą Królewską na plac Matejki, gdzie o godz. 12.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza rozpocznie się uroczystość patriotyczna.

Formacje kawaleryjskie dołączą do pochodu koło Kościoła Św. Idziego.
Prowadzić będzie - konno - Zbigniew Strzeżywój Burzyński. Za nim pojadą dwaj zbrojni rycerze z flagami państwowymi i flagą miasta. Następnie - również konno - trójka oficerska z proporcami na lancach: rotmistrz Wojciech Lietz w barwach Korpusu Lekarzy Weterynarii, kapral Eliza Lorek w barwach 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich i ppor. Krystyna Wierciak reprezentująca Wołyńską Brygadę Kawalerii. Kolejno iść będzie Szwadron Sztabowy 21 PUN Kraków prowadzony przez rotmistrza Leszka Frania, III Szwadron 21 PUN Czernichów prowadzony przez porucznik Aleksandrę Boroń. Następnie VI Szwadron 21 PUN Jawornik prowadzony przez podporucznika Mariusza Pustułę i I Szwadron 21 PUN Andrychów prowadzony przez majora Fryderyka Walaszka. Potem pojadą dwie dwukonne bryczki z ostatnimi żyjącymi Kombatantami 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich - pułkownikiem Władysławem Erhardtem, rotmistrzem Wojciechem Kaznowskim i majorem Franciszkiem Lempkowskim. Atrakcją będzie trzykonna taczanka wz. 35 z karabinem maszynowym prowadzona przez plutonowego Jarosława Kościelnego z Radziszowa. Taczanką dowodzi rotmistrz Seweryn Wisłoki. Przemarsz kawalerii zamknie formacja Krakowskiego Szwadronu Ułanów imienia Józefa Piłsudskiego w mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego prowadzona przez rotmistrza Józefa Kielarka. Wokół jadących na koniach ułanów maszerować będą umundurowani luzacy z ich formacji.

Ustawienie pochodu w Krakowie:
Kawaleria, Orkiestra Garnizonu Kraków, Kompania Honorowa 2 Korpusu Zmechanizowanego, Kompania Honorowa Policji, Kompania Honorowa Straży Miejskiej, Kompania Honorowa Szkoły Aspirantów Pożarnictwa, władze miasta i województwa, posłowie i senatorowie, Krakowski Korpus Konsularny oraz zaproszeni goście, poczty sztandarowe kombatantów, organizacji, szkól, Bractwa Kurkowego i mieszkańcy Krakowa.

Trasa Pochodu:
Plac przed Katedrą na Wawelu, Plac o. Adama Studzińskiego, ul. Grodzka, ul. Floriańska. Plac Matejki.

Z uwagi na żałobę narodową nie odbędzie się defilada pododdziałów konnych i pieszych. Formacje kawaleryjskie po dojściu do placu Matejki - w marszu - oddadzą honory przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pomaszerują ulicą Basztową i Dunajewskiego.

Tego samego dnia, o godz. 17.00 - na Małym Rynku - rozpocznie się 37 Lekcja Śpiewania pt. "Majowa Jutrzenka", przygotowana przez Loch Camelot we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Polskiej piosenki "Refren" i Biblioteką Polskiej Piosenki. Jak co roku Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa przygotowała na tę okazję 4,5 tys. bezpłatnych śpiewników.

Zbigniew Strzeżywój Burzyński, 2010-05-02
jazdakonna.pl »   z ostatniej chwili »
 
REKLAMA

Brak JavaScript lub Shockwave Flash Player!

 
Copyright 2001-2010
JazdaKonna.pl