... wróć
IV Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich
Pamięci st. ułana Łukasza Melchiora
Błonie Bitwy Warszawskiej - Ossów, 15-17 sierpień 2003

Mistrzostwa Polski Formacji Kawaleryjskich są częścią Uroczystych Obchodów 83 Rocznicy
Bitwy Warszawskiej - zwanej "Cudem nad Wisłą".
ORGANIZATOR:Komitet Organizacyjny Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich Ossów 2003
PATRONAT HONOROWY:Minister Obrony Narodowej Jerzy Szmajdziński
Biskup Polowy Wojska Polskiego gen. Sławoj Leszek Głódź
KOMITET ORGANIZACYJNY:Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce
Starostwo Powiatu Wołomińskiego
Urząd Miasta w Zielonce
Urząd Miasta i Gminy w Wołominie
Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Słupnie
DYREKTOR ORGANIZACYJNY:Andrzej Michalik
telefon: (0,602) 51-55-83
e-mail: andrzej-michalik@o2.pl
RZECZNIK PRASOWY:Andrzej Żak
telefon: (0,601) 21-31-24
e-mail: zak@mpfk.com
ORGANIZATORZY:Jacek Suchenek
telefon: (0,604) 21-27-09

Marcin Pałuski
telefon: (0,604) 21-26-95

Tomasz Kostrzewa
telefon: (0,604) 11-38-52

Sławomir Wielądek
telefon: (0,691) 32-46-64

e-mail: biuro@mpfk.com
telefon/fax: (0,22) 786-33-60
telefon/fax: (0,22) 787-42-99
strona WWW: www.mpfk.com
W dniu 15 sierpnia 2003 o godzinie 14:00 odbędzie się V Turniej Indywidualny o Szablę Starosty i Puchar Przewodniczącego Rady Powiatu Wołomińskiego.
16 sierpnia 2003 - Uroczyste Otwarcie i Defilada
9:00 - Uroczysta Msza Święta w Kaplicy Sanktuarium w Ossowie.
10:00 - Na środek pustego hipodromu na srokatym koniu wjedzie trębacz w stroju z okresu Księstwa Warszawskiego i poda sygnał na trąbce do rozpoczęcia defilady i otwarcia IV Mistrzostw. Nastąpi wjazd sekcjami wszystkich uczestników IV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich. Kolumnę poprowadzi rotmistrz husarski w XVII wiecznym stroju odziany w pancerze (zbroja saracenka) z buzdyganem w ręku. Za nim postępować będą rycerze z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, następnie Gwardia Szwajcarska oraz sekcje biorące udział w IV Mistrzostwach. Wszystkie sekcje ubrane będą w mundury reprezentowanych przez nie formacji z charakterystycznymi barwami pułkowymi. Każda z sekcji będzie prezentować proporzec pułkowy lub buńczuk. Konie nosić będą rzędy według przedwojennych regulaminów obowiązujących w kawalerii.
W trakcie defilady rozbrzmiewać będzie muzyka z okresu Drugiej Rzeczypospolitej oraz nastąpi prezentacja poszczególnych sekcji. Po zakończeniu defilady sekcje ustawią się w szyku naprzeciw trybuny głównej. Konferansjer w imieniu organizatorów przywita Patronów Honorowych, Sponsorów, Gości i Publiczność. Następnie przedstawieni zostaną Główni Sponsorzy z podkreśleniem ich wkładu w organizację IV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich i wymienieniem ufundowanych przez nich nagród.
Wymagany regulaminem Konkurs Nr 1 - "Przegląd mundurowy" ze względu na małą atrakcyjność dla publiczności i mediów odbędzie się przed uroczystym otwarciem.
Podkładem muzycznym podczas przejazdu zawodników będzie muzyka wojskowa i tradycyjne piosenki ułańskie "żurawiejki" lub werble. W czasie podliczania punktów przejazdy zawodników komentowane będą przez konferansjera. Będzie on również opowiadał o barwach, zwyczajach ułańskich, technice walki, rodzajach i sposobach używania broni białej i lancy.
Konkurs Nr 2 - "Strzelanie oraz rzut granatem"
Na hipodromie zostaną ustawione 4 tarcze biatlonowe o średnicy okienka 5 cm, do których będzie strzelało 4 zawodników z karabinka pneumatycznego kal. 4,5 mm z odległości 10 m.
Zostaną również ustawione 4 pozorniki imitujące tarcze o wymiarach 2x2 m, do których zawodnicy będą rzucać imitacją granatów F-1 z odległości 20 m.
Po zakończeniu Konkursu nr 5 odbędą się pokazy walk rycerskich.
Konkurs Nr 3 - "Musztra kawaleryjska"
Obserwowanie konkursu musztry kawaleryjskiej pozwoli przenieść się widzom na wojskowy plac ćwiczeń z początku naszego wieku. Zadaniem każdej z sekcji będzie zaprezentowanie sprawności poruszania się, zmiany szyków i zwrotności sekcji zarówno w stępie, kłusie jak i w galopie. Po wjeździe na plac konkursowy sekcyjny melduje głównemu sędziemu gotowość do przeprowadzenia próby i rozpoczyna się przejazd. Przejazdy odbywać się będą przy muzyce w wykonaniu orkiestry wojskowej. Wszystkie ewolucje i zmiany szyków następować będą po głośnym wydaniu komendy przez sekcyjnego.
Każdy przejazd trwał będzie około 3 minuty.
Po zakończeniu Konkursu nr 3 odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Gwardii Szwajcarskiej z Nowej Dęby.
W dniu 17 sierpnia 2003 o godz 10:00 rozpocznie się drugi dzień Mistrzostw.
Konkurs Nr 4 - "Próba terenowa"
Ten niezwykle widowiskowy konkurs polega na pokonaniu przez konie i jeźdźców ośmiu przeszkód stałych o wysokości do 100 cm oraz dwóch naturalnych przeszkód wodnych ustawionych na miejscowej rzece przy różnicy poziomów około 150 cm.
Po zakończeniu Konkursu nr 4 odbędą się pokazy musztry Gwardii Szwajcarskiej z Nowej Dęby oraz pokazy walk rycerskich Chorągwi Ziemi Sandomierskiej.
Konkurs Nr 5 - "Władanie lancą".
Na placu konkursowym ustawiony będzie rząd 10 pozorników z pierścieniami i jednym manekinem do kucia lancą. Każdy zawodnik jadąc pełnym galopem będzie miał za zadanie najpierw dźgnąć lancą leżącego na ziemi manekina, a następnie zebrać lancą pierścienie o średnicy 10 cm wiszące na pozornikach.
Po każdym przejeździe zawodników, z danych sekcji podana będzie punktacja, tak, aby cały czas publiczność i media miały możliwość zapoznania się z wynikami rywalizacji.
Po Konkursie nr 5 odbędzie się przerwa w zawodach, podczas której odbędą się pokazy walk rycerskich oraz pokazy tańca średniowiecznego.
Konkurs Nr 6 - "Władanie szablą"
Na hipodromie ustawiony będzie rząd pozorników, w każdym po cztery z łozami. Ścięcie łozy pozoruje atak na żołnierza piechoty. Na pozorniku zawieszony będzie również manekin. Pchnięcie manekina pozoruje atak na jeźdźca, jest to niezwykle widowiskowa konkurencja.
Po zakończeniu Konkursu nr 6 odbędzie się występ kaskaderów konnych (członkowie Stowarzyszenia Barwy i Tradycji 11 Pułku Ułanów Legionowych im. Marszałka Polski Edwarda Rydza-Śmigłego trenujących w OJ WIARUS - Słupno i Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii
im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich przy OJ GALOP - Kobyłka).
***
Po występie kaskaderów nastąpi ogłoszenie wyników, następnie dekoracja i rozdanie nagród. Wszystkie sekcje wjadą na hipodrom i ustawią się frontem w szyku w pewnym oddaleniu do trybuny głównej. Przy dźwięku fanfar zwycięskie sekcje w kolejności zajętych miejsc poprowadzone przez rotmistrza husarskiego podjeżdżać będą pod trybunę główną gdzie nastąpi ogłoszenie zajętego miejsca. Zostaną zaprezentowane i wręczone nagrody. Trofea wręczone będą przez Fundatora (Sponsora) oraz Patrona Honorowego. Po rozdaniu nagród nastąpią podziękowania dla wszystkich uczestników IV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich, Sponsorów, Patronów i Gości Honorowych, publiczności oraz organizatorów. Następnie przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego dokona oficjalnego zamknięcia IV Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich.