Kalendarium imprez minionych 2005 »     jazdakonna.pl »
Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej
im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich

30-130 Kraków, ul. Bolesława Prusa 6B/1a
e-mail: burzany@jazdakonna.pl
telefon: (0,33) 876-54-16
VII Międzynarodowa Pielgrzymka Konna do Kalwarii Zebrzydowskiej
26-28 sierpnia 2005
Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej imienia 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich - Organizacja Pożytku Publicznego - jako organizator zaprasza na VII Międzynarodową Pielgrzymkę do Kalwarii Zebrzydowskiej dnia 28 sierpnia 2005 r. - dróżkami kalwaryjskich kaplic zapisanych w rejestrze dorobku ludzkości UNESCO.
 
Pielgrzymka tegoroczna jest organizowana w Hołdzie Janowi Pawłowi II - Pielgrzymowi kalwaryjskich dróżek i jak co roku dla uczczenia pamięci Żołnierzy polskich - Bohaterów Września 1939 roku.
 
Pielgrzymka rozpoczyna się spotkaniem jeźdźców i zaprzęgów w Lanckoronie w niedzielę dnia 28 sierpnia 2005 r. o godzinie 8:30 rano. O godzinie 9:00 kawalkada konna, poprzez Pieczarówkę koło Kościółka Wniebowstąpienia Chrystusa, dociera do Grobku Matki Boskiej w Brodach. Tam spotykają się jeźdźcy i zaprzęgi konne przybyłe z innych kierunków. O godzinie 9:00 przybywa Brat z Seminarium Duchownego prowadzący pielgrzymkę i formuje się szyk konny. Początek wymarszu godzina 9:30. Wymarsz kolumny zabezpiecza Policja i służby porządkowe organizatorów. Pielgrzymkę prowadzi Zbigniew Strzeżywój Burzyński, za nim jedzie bryczką Brat prowadzący pielgrzymkę od strony religijnej, później poczty sztandarowe i Małopolska Kawaleria z zaprzęgami wiozącymi Kombatantów, Patronów i Honorowych Gości. Potem kawalkada jeźdźców i zaprzęgi rolników. Ogiery uczestniczące w pielgrzymce jadą na końcu. Każdy uczestnik otrzyma po pielgrzymce dyplom uczestnictwa. Udział w pielgrzymce nie kosztuje nic. Nie potrzebne też jest wcześniejsze zgłoszenie. Należy przybyć na jedno z miejsc spotkania i podporządkować się ustaleniom organizatorów i zachować rozsądek i środki bezpieczeństwa. Uczestnicy pielgrzymki udają się trasą kalwaryjskich kaplic przez Bugaj pod Klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej i następnie przy kaplicy obok parkingu uczestniczą w Mszy Świętej Polowej z błogosławieństwem dla Koni i Ludzi. Msza rozpoczyna się około godziny 12. W czasie marszu pielgrzymkowego dróżkami kalwaryjskich kaplic kawalkada zatrzymuje się przy niektórych kaplicach i Brat prowadzący objaśnia i prowadzi modlitwy.
 
Po Mszy Świętej odbędzie się paradny przemarsz przez Kalwarię Zebrzydowską i uroczyste zakończenie w centrum z wręczeniem nagród dla zwycięzców sobotnich, konnych biegów na orientację. Pielgrzymka Konna jest jak co roku integralnie związana z poprzedzającymi ją zawodami. Dnia 26 sierpnia 2005 r. w piątek w godzinach popołudniowych odbędzie się zlot jeźdźców i zaprzęgów konnych do Jurczyc. Tam w Izbie Pamięci generała broni Józefa Hallera będzie spotkanie patriotyczne, powitanie, ognisko i zakwaterowanie koni i ludzi.
 
Dnia 27 sierpnia 2005 r. w sobotę spod Dworu Hallerów w Jurczycach wyruszają co kilka minut jeźdźcy, patrole konne i zaprzęgi z mapą w rękach do VII Międzynarodowego Biegu Konnego na Orientację w Terenie imienia gen. Józefa Hallera. Do odnalezienia w terenia każdy zawodnik ma 25 obiektów zaznaczonych na mapie i różnie punktowanych w zależności od odległości i trudności z dotarciem. Bieg kończy się dla każdego po pięciu godzinach, w Lanckoronie. Zawodnicy na trasie sami decydują i kalkulują, które obiekty i w jakiej kolejności chcą i dadzą radę odwiedzić. Zwycięża ten, który zgromadzi największą liczbę punktów.
Uczestnicy i konie otrzymują darmowe zakwaterowanie w polowych warunkach i wyżywienie. Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie i opłata organizacyjna 30 złotych od osoby. Jakiekolwiek inne opłaty nie występują. Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy, zwycięzcy nagrody. Zawody odbywają się w konkurencjach biegu indywidualnego, patrolem dwuosobowym, zastępem kilkuosobowym i zaprzęgiem konnym.
 
Trzydniowej imprezie Patronują: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Klasztor Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, Marszałek Województwa Małopolskiego Janusz Sepioł, Dowódca 2Korpusu Zmechanizowanego Wojska Polskiego - generał broni Mieczysław Bieniek, Wojewoda Małopolski - Jerzy Adamik, Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej - Augustyn Ormanty, TVP3 Kraków i Polskie Radio Kraków. Współorganizatorami są: Starostwo Powiatu Wadowickiego, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie, Towarzystwo Pamięci Gen. Józefa Hallera w Jurczycach, Urząd Miasta w Kalwarii Zebrzydowskiej, OZHK w Krakowie, ZHR i ZHP.
 
Zapraszamy!
Zbigniew Strzeżywój Burzyński - Organizator
Marek Eustachiusz Kiersztyn - Prezes

pobierz: plakat VII Pielgrzymki